Kwiaty cięte – rośliny o które warto dbać w sposób szczególny

http://www.wyslijkwiaty.com/roze-c-7.html

 

Kwiaty cięte cieszą się w naszym kraju wciąż nie słabnącą popularnością. Kupujemy je przy niemal każdej ważniejszej okazji. Na Dzień Matki, Dzień Babci, imieniny, urodziny, a także jako wyraz wdzięczności. Kwiaty kupujemy też bez okazji, jako wyraz miłości, wierności i oddania lub jako wyraz szacunku, gdy wręczamy je na przykład z okazji dnia nauczyciela. Od dawien dawna głowy osób kupujących kwiaty i tych, które kwiaty przyjmują zaprząta pytanie jak dbać o kwiaty cięte tak, aby nie zwiędły one nam zbyt szybko. Wiadomo przecież, że w ekstremalnych sytuacjach rośliny postawione do wazonu nadają się już po kilku godzinach do wyrzucenia, a my przecież za wszelka cenę chcemy zatrzymać nasze kwiaty w domu jak najdłużej, aby w ten sposób zatrzymać miłe i bezcenne chwile z nimi związane. W sklepach i kwiaciarniach nie brakuje obecnie preparatów, które dodane do wody przedłużają życie każdej rośliny, jednak mimo to wielu z nas wciąż odnosi porażkę i zbyt szybko rozstaje się ze swoimi roślinami. Jest kilka cennych sposobów, które możemy zastosować i uchronić kwiaty przed zbyt szybkim więdnięciem.

Moje pierwsza rada odnosić będzie się do kwiatów które pozyskujemy z ogrodu. Najważniejsza wskazówka to pod żadnym pozorem nie zrywać ich w upały, bo tak pozyskane rośliny więdną niemal natychmiast. Kwiaty ogrodowe należy zbierać o poranku, lub późnym wieczorem pora zerwania kwiatów ogrodowy to najważniejszy czynnik mający wpływ na ich żywotność. Wiadomo przecież, że są gatunki bardziej i mniej trwałe i na przykład mak niedługo po zerwaniu będzie tracił swoje piękne i czerwone płatki, a na przykład stokrotka będzie w sprzyjających warunkach dobrze trzymać się w naszym flakonie wiele długich dni.

Teraz słów kilka o tym jak mają się sprawy jeśli idzie o kwiaty, które kupujemy w kwiaciarni. Tu sprawa wygląda dużo gorzej, bo nie raz przecież możemy trafić na stare i nieświeże okazy, które nieuczciwy kwiaciarz będzie chciał upchnąć nieświadomemu niczego klientowi. Dlatego kwiaty należy kupować w sprawdzonych, znanych nam już kwiaciarniach, a jeśli takiej kwiaciarni nie znamy, to przed zakupem warto zasięgnąć porady w tym względzie kogoś znajomego. Kiedy już uda nam się kupić zdrowe i świeże rośliny, należy jak najszybciej zadbać o to, aby trafiły one do wody.

Teraz kilka cennych rad, które dotyczą wszystkich rodzajów kwiatów ciętych.

Kwiaty należy stawiać w zacienionych i w miarę chłodnych pomieszczeniach. Jeżeli chcemy przedłużyć żywotność naszych roślin powinniśmy za wszelką cenę unikać ich kontaktu z pełnym słońcem. Jak już wspominałam do wody, w której stać będą nasze kwiatki warto dodać nawozu, który w znaczny sposób przedłuży ich żywotność. Teraz już tylko należy dbać o codzienne zmienianie naszym roślinom wody, warto też przy każdej zmianie usuwać gnijące części łodyg i liści. Nie zaszkodzi też delikatne podcięcie łodyg. Tak pozyskane i zadbane kwiaty powinne cieszyć nasz oczy znacznie dłużej niż zazwyczaj.